Turystyka

Pomimo, iż Paralia i Hotel Honorata oferują Turystom prawie wszystko o czym można zamarzyć podczas wypoczynku, to proponujemy Państwu poznanie wyjątkowych miejsc Grecji i jej atrakcji. Poniżej wymieniamy główne atrakcje najbliższych okolic, które można zobaczyć podróżując samochodem lub skorzystać z szerokiej gamy organizowanych wycieczek

 

Dion

Znajduje się kilkanaście kilometrów od Parali. Wioska ta słynie w całej Europie z stanowisk archeologicznych w których można zobaczyć mury obronne, sanktuaria i łaźnie publiczne. W miejscowym muzeum trzeba zobaczyć mozaiki, które przedstawiają boga Dionizosa na rydwanie, a także posągi., rzeźbyceramikę, a nawet monety i inne przedmioty codziennego użytku sprzed ponad piętnastu wieków.

 


Olimp

Kilka kilometrów od Dion znajduje się Litochoro, jest to górska miejscowość, która stanowi ostatni przystanek przed zdobywaniem Olimpu. W tej miejscowości zaczyna się najbardziej znany szlak E4 na szczyt – Mitikas 2917 m.n.p.m. Podczas wędrówki po Olimpie można zwiedzić klasztor Agiou Dionisuoraz poznać prawdziwe piękno Olimpu. Podczas wędrówek czekają na Państwa schroniska górskie. Będąc w Litochoro trzeba wybrać się na spacer przepięknym kanionem Enipea do wodospadów WithosNarodowy Park Olimpijski zapewni Państwu niesamowite widoki na urwiska skalne.


 

Platamonas

To w tej niewielkiej miejscowości Olimp wita się z Morzem Egejskim. Jadąc autostradą w oddali widać ruiny twierdzy, z czasów Wypraw Krzyżowych. Ruiny zamku w Platamonas znajdują się na jednym z kilku wzniesień.Budowla ta jest bardzo dobrze zachowana, jak na swoją kilkusetletnią historie. Warto poznać tą część historii Grecji zwłaszcza, że jest to tylko 30 kilometrów od Hotelu Honorata.

 


Pella i Giannitsa

To dwie miejscowości z kolejnym wykopaliskami archeologicznymi. Są one oddalone o około godziny jazdy od Hotelu Honorata. Na wykopaliska w Pelli natrafiono przypadkowo w 1957 roku. Znalezisko to zajmuje obszar prawie 4 km kw., oprócz mozaik z motywami z polowania zobaczycie tutaj części zabudowań – m.in. gmach publiczny, skanalizowane pradawne ulice, i inne atrakcje z życia starożytnego.

 


Saloniki

„Kraków Grecji”  oddalone są od Hotelu Honorata o półtorej godziny. Mimo, iż w 1917 roku pożar strawił ogromną część starych zabudowań, to „Stare Saloniki” można zobaczyć w ogrodzonej bizantyńskimmurem obronnym dzielnicy Kastra. Zobaczyć tu można  zabudowania w stylu art. deco. Będąc tutaj trzeba zwiedzić: Białą Wieże, replikę bazyliki z Konstantynopola Hagia Sofia, Kościół Agios Dimitrios orazPanagia Ahiropolitos, Łuk Triumfalny Galeriuszaruiny rzymskiej agoryodeon i wiele innych. Warto wygospodarować czas, aby odwiedzić Muzeum archeologiczne i Muzeum Folkloru. W dzielnicy Eptapirgiou znajduje się stary akropol, który do końca lat 80-tych był wykorzystywany jako więzienie. Tuż obok można przysiąść na plantach i odpoczywając podziwiać panoramę miasta z widokiem na port i widniejące w oddali półwysep Chalcydycki. Półwysep z kształtu przypomina dłoń o trzech długich palcach zwanych: KassandraSithona i Athos. Dwa pierwsze znane są z swoich wyjątkowych plaż, a trzeci skrywa najokazalsze i najbardziej tajemnicze klasztory Grecji.

 


Meteora

Wiszące klasztory” to światowy unikat. Wyjątkowe monastery wzniesione na niedostępnych skalnych turniach. Pierwszy klasztor powstał tu w 1336 roku, a swoją świetność przeżywały w XVI w. Niedostępność tych klasztorów niech potwierdzi fakt, że mnisi wszelkie materiały potrzebne do budowy i życia wciągali na linach. Do dnia dzisiejszego przetrwało tylko sześć klasztorów (cztery męskie i dwa żeńskie): Agios Nikolaos (Świętego Mikołaja), Agios Stefanos (Świętego Stefana), Agia Triada (Świętej Trójcy), Megalou Meteorou (Wielki Meteor), Roussanou, (Świętej Barbary) i Varlaam. Będąc w tej okolicy należy odwiedzić dolinę Tembi, z którą to związanych jest wiele pięknych legend jak ta o Orfeuszu czy Dafne. Należy także, napić się tutaj wody ze źródła młodości – źródła Afrodyty.


Na narty zimą

Hotel Honorata zaprasza Państwa także po za sezonem, swą gościnność oferuje przez cały rok. Tylko 30 minut drogi od Hotelu Honorata znajduje się malowniczo położona miejscowość górska Elatochory na wysokości 900 m.n.p.m. Można tu korzystać z wszelkich zimowych atrakcji – nowo wybudowane zjazdy i wyciągi narciarskie zapewnią wspaniałą atmosferę do białego szaleństwa. Korzystając z miejscowej gastronomii, można odpocząć spoglądając na Olimp lub okolice